Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
Trzeba przyznać to otwarcie: tego roku wiosna dopisała! Majowe dni stały się dla nas okazją do udziału w wielu atrakcjach, z których relację zdajemy poniżej. Zapraszamy.
SP 1 znów na szlaku. 11 maja kl. 1ab pod opieką pań Agnieszki Piskozub, Katarzyny Kawulak i Karoliny Ciemniewskiej zawitały do Chlebowej Chaty w Górkach Małych, gdzie mełły na żarnach, młóciły cepem, a nawet poczuły się jak traktorzysta. W dawnej wiejskiej chacie same przygotowały, a w archaicznym piecu upiekły chleb, którego smak jak i wrażenia z wyjazdu pozostały z nimi na długo. Piesze wyprawy krajoznawcze połączone z istotną dla naszej planety akcją „Sprzątania świata” stały się udziałem czterech klas, które także 11 maja posprzątały 4 wiślańskie szlaki. 4a powędrowała na Kobylą, 4b przeszła z Salmopola aż do Nowej Osady, 7a przemierzyła szlak z Kubalonki na Mrózków, a potem do Głębiec. Najwięcej sprzątania miała 7b, która zebrała 15 worków śmieci, zaczynając od Osiedla Zdejszy, przez zielony szlak aż do Jurzykowa. Ten imponujący wynik daje jednak do myślenia i przynosi raczej smutne wnioski na temat tego, jak bardzo zaśmiecamy nasze miasto… Dziękujemy Nadleśnictwu Wisła za worki i rękawice oraz służbom porządkowym za zabranie pełnych worków. Natomiast 4b w ramach integracji, 30 maja pojechała na wycieczkę do Ośrodka H20 w Kiczycach. Uczniowie pod opieką pań Ewy Lazar i Karoliny Ciemniewskiej brali udział w programie Adventure Day. Spędzili niezwykle ciekawy dzień, ale największym wyzwaniem było Drzewo Wspinaczkowe. Każdy spróbował swych sił w pełnej uprzęży i przy asekuracji animatora. Nawet ci, którzy na początku się zarzekali, że nie dadzą rady. Potem zbudowali szałasy z materiałów samodzielnie zdobytych, kreatywnie współdziałając. Z kolei 7b wraz z paniami Ewą Śmiałkowską i Anitą Binek w tym samym czasie wyruszyła do Gdyni na tygodniową wymianę w ramach projektu pn. „U źródeł i ujścia Wisły”. Relacja już wkrótce. Na koniec przypomnimy, że w maju nasi uczniowie znów uczestniczyli w wyjazdach zorganizowanej dzięki dofinansowaniu MEN w ramach przedsięwzięcia pn. ”Poznaj Polskę”. Pozyskana dotacja wyniosła łącznie 23 154 zł (!), dzięki czemu dzieci zwiedziły Kraków (kl. 5 i 6) i Warszawę (8ab).
Niezwykłe spotkania. 13 maja kl. 1ab miały przyjemność spotkać się ze znaną pisarką książek dla dzieci, panią Zofią Stanecką. Autorka serii o rezolutnej Basi opowiedziała o pracy pisarza, a swoje historie ilustrowała bardzo zabawnymi rysunkami. Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle za zaproszenie! Natomiast 15 maja odbyło się spotkanie z artystką-plastykiem, które zorganizowała pani Dyrektor Joanna Leszczyńska. Pani Julia Krzyżok, abiturientka Liceum Plastycznego w Cieszynie, jest także absolwentką klasy artystycznej wiślańskiego gimnazjum. Opowiedziała uczniom o szkole plastycznej i zaprezentowała swoje prace: obrazy olejne, grafiki, a także niezwykłą pracę dyplomową: linoryty przedstawiające relację człowieka ze zwierzętami. Uczniowie mogli zobaczyć również matryce do linorytów i podziwiać precyzję ich wykonania. Z kolei 30 maja 1a doświadczyła wspaniałej lekcji muzyki z cudowną śpiewaczką operową panią Olivią Ohl Szulik. Spotkanie to zostało zrealizowane w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy”.
Brylanty, diamenty są wśród nas! 11 maja Michał Leja z 3a wziął udział w Finale Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Jonasz". 13 maja ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik” oraz Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”, w których ten sam uczeń osiągnął bardzo wysokie wyniki: II miejsce w „Świetliku” i tytuł Laureata w „Kangurze”. Z kolei Janek Lazar z 6 uzyskał wyróżnienie w obu konkursach, a Weronika Bierska i Bartek Wrzecionko z 4b w „Świetliku”. Serdeczne gratulacje, jak i podziękowania dla opiekunów, pań Katarzyny Gorzołki, Aleksandry Kobyłeckiej i Ewy Lazar. 17 maja zainaugurowaliśmy konkurs „Mam talent”. Jury oceniało śpiew fantastycznych piosenkarek z trzecich klas. Zachwyciły solistki i duety: Zosia Kotowicz i Patrycja Kobielusz, Zosia Zawada i Magda Kulej, Sara Szlaur, Antosia Nowak. Niesamowite występy oklaskiwali uczniowie, a nasza biblioteka tętniła różnorodnymi dźwiękami. Z kolei ostatnia już odsłona konkursu miała miejsce 20 maja. Usłyszeliśmy znów wokalistów, ale i popisy instrumentalne. W środę zachwyciły dwa wykonania – Justyny Pezdy z kl. 5 oraz trio – Vanessy Pinkas, Weroniki Bierskiej i Magdy Cieślar z kl. 4b. Wspaniale wystąpili również: Katarzyna Wysocka (śpiew), Patrycja Bierska (gra na skrzypcach) i Mateusz Mosler (gra na pianinie) z kl. 6, Ania Leśniewska z kl.1a oraz duet dziewczynek z Ukrainy, które wykonały „Czerwoną kalinę”. Było czego posłuchać. Teraz z czekamy na ogłoszenie wyników. 18 maja odbył się w szkole Międzyklasowy Konkurs Melomana zorganizowany przez panią Jolantę Krzanowską, natomiast 19 maja – zawody w układaniu kostki Rubika na czas. Nasz zwycięzca był niezadowolony z wyniku – stwierdził, że bez publiczności układa kostkę, wykorzystując połowę uzyskanego w turnieju czasu! Laureaci: 1.miejsce – Paweł Gomola z kl.5, 2.miejsce – Tomek Glajcar z kl. 6, 3.miejsce – Marcel Manowita z kl. 3b. Gratulujemy, chłopaki!
Na koniec garść wiadomości sportowych. 9 maja na stadionie miejskim w Skoczowie w rywalizacji z 12 najlepszymi zespołami powiatu nasi uczniowie zajęli 3. miejsce w Czwórboju Lekkiej Atletyki, a następnie 17 maja – 5. miejsce w zawodach rejonowych. Gratulujemy drużynie w składzie: Igor Wawrzacz, Michał Pilch, Jakub Heller, Karol Bujok, Rafał Kędzior, Piotr Pezda oraz ich trenerce – pani Aleksandrze Nosowicz. 30 maja w hali sportowej naszej szkoły odbyły się Miejskie zawody w minisiatkówce. Drużyna chłopców z SP 1 (skład: Kacper Lazar, Maciej Bugajski, Rafał Kędzior, Jakub Heller, Michał Pilch, Paweł Gomola, Robert Szturc, Maciej Zietek, Jan Lazar, Ruslan Sibahatulin, Karol Bujok) pod opieką pani Aleksandry Nosowicz zajęła II miejsce. Jak widać, SP 1 sukcesy święci nie tylko w koszykówce, w której tylko przypomnimy: ZAWODNICZKI trenera Marcina Kotowicza zostały MISTRZAMI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO!!!
A jak będą wyglądały ostatnie tygodnie zajęć dydaktycznych roku szkolnego 2021/2022? Już zapewniamy, że znów będzie się działo! Ale o tym w czerwcu. Dziś Jedynka życzy wszystkim zdrowia i serdecznie pozdrawia!
Jolanta Leśnik